Dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które MPO Warszawa otworzyło na Woli i Bielanach, funkcjonują już od dziewięciu miesięcy. W tym czasie warszawianki i warszawiacy dostarczyli do nich prawie tysiąc ton odpadów nietypowych i kłopotliwych. Jak sprawnie i skutecznie korzystać z PSZOK-ów? Wizyty ułatwi informator dostępny na stronie warszawa19115.
PSZOK-i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zostały otwarte dla mieszkańców 1 marca 2023 roku. W pierwszym miesiącu funkcjonowania mieszkańcy stolicy dostarczyli do nich ponad 50 ton odpadów nietypowych i kłopotliwych. W kolejnych tygodniach rozpoznawalność punktów stale rosła.
- Już w maju do PSZOK-u przy ul. Kampinoskiej przywieziono ponad dwa razy więcej odpadów wielkogabarytowych oraz ponad trzy razy więcej odpadów biodegradowalnych niż w marcu. W tym samym miesiącu do punktu przy ul. Tatarskiej dostarczono prawie 80 ton odpadów. Podobnie było również w okresie wakacyjnym, kiedy to pozornie zainteresowanie porządkami mogło być mniejsze - mówi Jakub Turowicz z zespołu prasowego MPO Warszawa.
W trakcie dziewięciu miesięcy od uruchomienia PSZOK-ów spółki mieszkańcy stolicy przywieźli do nich w sumie ponad 950 ton odpadów trudnych. Wśród dostarczanych odpadów największe ilości stanowi gruz, odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony i sprzęt elektroniczny.
- Korzystanie z PSZOK-ów jest wygodne. Na ich teren można wjechać samochodem. Każdy kontener jest oznaczony, a nasi pracownicy wskazują odpowiednie miejsce do rozładowania odpadów - dodaje Jakub Turowicz.
Najważniejsze informacje o PSZOK-ach
W PSZOK-ach przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz ul. Kampinoskiej 1 mieszkańcy mogą bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się wskazanych odpadów. Dotyczy to przede wszystkim tych, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników, ustawionych w altanach śmietnikowych. Oba punkty spółki są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00.
Pełna lista odpadów, które można dostarczać do PSZOK-ów, znajduje się na miejskiej stronie warszawa19115. Są to m.in. pojemniki po aerozolach, gaśnice, lustra, rozpuszczalniki, detergenty, drewno, gruz, zużyte opony czy akumulatory. Punkty przyjmują wyłącznie odpady komunalne, wytworzone w gospodarstwach domowych.
- Regulamin określa limity przywożonych do PSZOK-ów odpadów. Jednego dnia dopuszcza się dostarczenie do punktu m.in. maksymalnie 150 kg odpadów wielkogabarytowych oraz do 200 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych - precyzuje Jakub Turowicz z zespołu prasowego MPO.
Odpady do PSZOK-ów można przywozić bezpośrednio samochodem lub autem z lekką przyczepką. Odpady wymagające opakowań powinny znajdować się w szczelnych pakunkach z oryginalnymi etykietami, co ułatwi pracownikom ich identyfikację. Należy również pamiętać, że za rozładunek do właściwych kontenerów odpowiada mieszkaniec, który dostarcza odpady.