Gruz, odpady z betonu i materiałów ceramicznych, tzw. „gabaryty” oraz zużyte opony – to przede wszystkim te odpady warszawianki i warszawiacy dostarczają do PSZOK-ów spółki. Korzystanie z punktów, które w okresie wakacyjnym pozostają otwarte przez sześć dni w tygodniu, jest całkowicie bezpłatne. Przed wizytą w PSZOK-u warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat jego funkcjonowania.
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych MPO znajdują się przy ul. Tatarskiej 2/4 (Wola) oraz przy ul. Kampinoskiej 1 (Bielany). Mieszkańcy, również w okresie wakacyjnym, mogą dostarczać do nich odpady trudne i kłopotliwe od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00.
- Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie naszym punktem rośnie. Wakacje nie są wyjątkiem. Tylko w lipcu mieszkańcy dostarczyli nam prawie 75 ton odpadów i wykonali przy tym ponad tysiąc kursów. Daje to średnio 40 wizyt w trakcie każdego dnia pracy PSZOK-u - mówią pracownicy punktu przy ul. Tatarskiej.
PSZOK-i MPO funkcjonują od 1 marca 2023 roku. W pierwszym miesiącu warszawianki i warszawiacy dostarczyli do nich ponad 50 ton odpadów. W kolejnych tygodniach rozpoznawalność punktów rosła. W maju do PSZOK-u przy ul. Kampinoskiej przywieziono ponad dwa razy więcej odpadów wielkogabarytowych oraz ponad trzy razy więcej odpadów biodegradowalnych niż jeszcze w marcu. W ciągu pięciu miesięcy od uruchomienia PSZOK-ów mieszkańcy dostarczyli do nich w sumie ok. 400 ton odpadów trudnych i niebezpiecznych, wykonując przy tym kilka tysięcy kursów.
- Spodziewaliśmy się, że w okresie wakacyjnym zmienią się ilości i rodzaje oddawanych odpadów. Niezmiennie jednak mieszkańcy, zarówno w lipcu jak i w sierpniu, najczęściej dostarczali gruz, odpady z betonu, ale również zużyte opony. W czołówce są też różnego rodzaju gabaryty - dodają pracownicy PSZOK-u MPO.
Warto wiedzieć…
Pełna lista odpadów, które można dostarczyć do PSZOK-ów, znajduje się na miejskiej stronie warszawa19115. Regulamin określa limity przywożonych do PSZOK-ów odpadów. Jednego dnia dopuszcza się dostarczenie m.in. maksymalnie 150 kg odpadów wielkogabarytowych, do 200 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych czy maksymalnie 4 zużyte opony. Warto również pamiętać, że punkty przyjmują wyłącznie odpady komunalne, wytworzone w gospodarstwach domowych.
Odpady do PSZOK-ów można przywozić bezpośrednio samochodem lub autem z lekką przyczepką. Odpady wymagające opakowań powinny znajdować się w szczelnych pakunkach z oryginalnymi etykietami, co ułatwi pracownikom ich identyfikację. Za rozładunek odpadów do właściwych kontenerów odpowiada mieszkaniec, który je przywiózł. Właściwe kontenery zostaną wskazane przez pracowników PSZOK-ów.