Już od 27 lat Polska uczestniczy w globalnej akcji „Sprzątanie świata”. Jak co roku w trzeci weekend września każdy może stać się wolontariuszem, który weźmie udział we wspólnym sprzątaniu całego kraju. Wszelkie inicjatywy mogą zostać zarejestrowane online. Polskiej edycji 2021 towarzyszy hasło: „Myślę, więc nie śmiecę”.
„Clean Up The World” to międzynarodowa kampania proekologiczna, którą zna cały świat. Polega na zbiorowym i solidarnym sprzątaniu z odpadów wszelkich miejsc, które nie powstały z myślą o ich składowaniu. Akcja od samego początku skoncentrowana jest na podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Początki akcji
"Sprzątanie świata" narodziło się w Australii. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 1989 roku. Wówczas ok. 40 tysięcy mieszkańców Sydney wspólnymi siłami wysprzątało tereny portowe miasta. W 1990 roku solidarne działanie na rzecz planety objęło już całą Australię. Tam - od ponad 30 lat - akcja odbywa się w marcu.
Sprzątanie Polski
Pierwsza polska odsłona „Sprzątania świata” została zorganizowana w 1994 roku. Przez ponad 25 lat na stałe weszła do świadomości masowej, skupiając m.in. uczniów, harcerzy, członków organizacji ekologicznych, przedstawicieli firm, wszelkich wolontariuszy, seniorów. Coroczne sprzątanie tradycyjnie odbywa się pod hasłem przewodnim, tegoroczne to: „Myślę, więc nie śmiecę”.
Sprzątać każdy może
Fundacja „Nasza Ziemia”, koordynator polskiej akcji, prowadzi rejestr wszelkich aktywności, które odbędą się w ramach „Sprzątania świata”. Oficjalne dołączenie do tegorocznej edycji jest możliwe za pośrednictwem strony: Sprzątanie Świata.
Żródło: https://naszaziemia.pl/ssp2021/