Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2021-05-31

detergent 5146192 1920

(fot. pixabay)

Foliowe torebki, opakowania po jajkach, butelki, słoiki czy problematyczne bioodpady - w pierwszej części materiału o odpadach kuchennych omówiliśmy kilka kłopotliwych przypadków. Temat jest jednak rozległy, więc przyszedł czas na jego kontynuację.

Do odpadów zmieszanych trafić powinny resztki ciast, deserów, sery, czekolada czy cukier. Należy przy tym pamiętać, by w miarę możliwości nie marnować jedzenia, a do kosza wyrzucać tylko te produkty, które nie nadają się już do spożycia. Warto wiedzieć, że nadmiar produktów spożywczych można zawsze oddać do tzw. jadłodzielni, który w Warszawie jest pod dostatkiem.

Aby usprawnić gotowanie sypkich produktów, takich jak ryż czy kasze, producenci coraz częściej pakują odmierzone już porcje obiadowe do plastikowych woreczków. Korzystając z tego ułatwienia należy pamiętać, że taka folia po użyciu nie powinna trafić do żółtego pojemnika, tylko do tego przeznaczonego na odpady zmieszane – została bowiem w trakcie gotowania zanieczyszczona resztkami jedzenia. Podobnie postąpimy z zabrudzonym kartonem po pizzy – brudny i tłusty nie nadaje się już bowiem do segregacji. Do czarnego kontenera na odpady zmieszane powinny też trafić: zużyty papier śniadaniowy, papier do pieczenia, papier po maśle, a także np. papierowo-foliowe opakowanie po przyprawach.

Folię aluminiową, nawet tę z resztkami żywności, wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Podobnie postępujemy z opróżnioną plastikową butelką po oliwie czy oleju do smażenia (szklana butelka po oliwie powinna trafić do pojemnika na szkło).

A co ze starymi lub uszkodzonymi naczyniami? Wbrew pozorom szklanki, kieliszki czy naczynia wykonane ze szkła żaroodpornego nie są poddawane recyklingowi, należy je więc wyrzucić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Recykling obejmuje wyłącznie szkło opakowaniowe (do którego należą przede wszystkim butelki i słoiki), które ma inny skład chemiczny i inną temperaturę topnienia niż szkło stołowe oraz żaroodporne. Z kolei garnki emaliowane oraz stalowe, a także blachę do pieczenia, należy wyrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Patelnia powinna zaś trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć tutaj:

https://www.mpo.com.pl/zasady-segregacji-i-odbioru-odpadow.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-11-14
Zaproszenie do składania ofert
Zobacz więcej - aktualność nr1



Aktualność nr2
2024-11-13
Zaproszenie do składania ofert
Zobacz więcej - aktualność nr2



Aktualność nr3
2024-11-12
Jak powstają trasy śmieciarek?
Zobacz więcej - aktualność nr3



Zobacz wszystkie



Grafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Piotr Maćkowiak
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 376 470 000 PLN
© 2024 MPO